2010. október 11., hétfő

Amit az etelfotozasrol tudni kell

10 lepes a tokeletes etelfotohoz:
1.Termeszetes feny

Amikor csak tehetjük, természetes fénynél fotózzuk az ételt. Ideális esetben egy nagy ablak előtt, melyen fehér függöny megszűri a bejövő fényt. A természetes fény az étel még természetesebb hatását segíti elő.
A direkt napsugarakat azonban kerüljük, mert túl erős árnyakat eredményez a képen. Természetes fény hiányában se használjunk vakut, ugyanis a vaku fénye nem előnyös az ételek tekintetében.

2.Hatter / kornyezet

Egyáltalán nem másodlagos, milyen környezetben fotózzuk az ételt. A jól eltalált háttér nagyban hozzájárul a kép gusztusosságához. Egy-két kiegészítő (ami pl. lehet egy pohár, evőeszköz, szalvéta, alátét, virág stb.) bevetésével hangulatosabbá tehetjük a fotót. Arra ügyeljünk azonban, hogy a vizuális zaj ne legyen túl hangsúlyos, semmiképpen ne vonja el a figyelmet a fő témáról. A kiegészítők harmonizáljanak az étel színével, de semmi esetre sem megegyező színűt válasszunk. A háttér tervezésekor tartsuk szem előtt a kevesebb néha több alapelvet!
A fehér hátteret a legjobb.!

3.Kompozicio

Az ételek tányéron, tálkában stb. való stílusos elrendezéséhez számtalan ötletet meríthetünk szakácskönyvek illusztrációiból, valamint az Interneten látható tengernyi ételfotóról. És persze a kreativitásunkat is megtornáztathatjuk egy kicsit. Néhány tipp a dekorációs elemekre: friss zöldfűszerek, magvak, zöldségek, csírák, szószok. Ügyeljünk, hogy az ételt makulátlanul tiszta tányéron fotózzuk, a maszatokat tüntessük el! A kompozíció kigondolásakor is vegyük figyelembe a kevesebb néha több aranyszabályt!


4.Gyorsasag

Mivel az ételek többsége az elkészüléstől számított, nagyon rövid időn belül állagromláson megy keresztül (fagyi elolvad, hús kiszárad, saláta megfonnyad stb.), kulcsfontosságú a gyorsaság. Amint elkészül az étel, már fotózzuk is! Ehhez nagy segítség, ha előre megtervezzük és előkészítjük a fotózás helyét, hátterét, így ultrafriss ételre exponálhatunk.

5.Sok foto

Ne spóroljunk a képekkel, hiszen ingyen van: minél több fotót készítünk egy ételről, minél több szögből, beállításból, annál valószínűbb, hogy köztük lesz a tökéletes.


6.Fotozas szoge

Általános hiba, amit sok kezdő ételfotós elkövet, hogy felülnézetből készíti a képeket. Persze néhány esetben kifejezetten szerencsés ez a beállítás, azonban legtöbbször jobban működik a szinte a tányér szintjéből való fotózási szög.

7.Makro / kozelites

Ha van a gépünkön makró funkció, éljünk vele!

8.Állvány

A bemozdulást elkerülendő, használjunk állványt! Amennyiben nincsen, például egy megfordított üvegpohárra helyezzük a gépet, vagy akár a szék támláján támasszuk meg.

9.Fázis fotók

Előfordulhat, hogy egy elkészítés közben készített fotó érdekesebb, mint maga a végtermék. Ezért bizonyos ételek esetében a munka közben is lopjunk egy-egy percet, és készítsünk néhány fázis fotót.

10.Mikor ne fotózzunk

Furcsának tűnhet, ritka ugyan, de vannak bizonyos esetek, amikor szerencsés felismerni, hogy talán jobb nem megörökíteni az adott ételt. Például barna szószokról, egyszínű ételekről nem igazán lehet étvágygerjesztő fotókat készíteni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése